Zde najdete základní informace o potravinách, které je vhodné konzumovat v rámci prevence nádorových onemocnění nebo při jejich léčbě. Informace stále postupně rozšiřujeme a doplňujeme.
Je mnoho druhů potravin, které mají vysoký potenciál ovlivnit rozvoj nádorového onemocnění tak, že se nerozvine nebo může pomáhat v jeho potlačování.
Zvýšená konzumace zdraví prospěšných potravin se běžně doporučuje pro vysoký obsah antioxidačních látek, nejde však jen o antioxidační efekt. Potraviny, koření a byliny obsahují tzv. fytogenní látky, které mají většinou antibakteriální, antimykotické, insekticidní a protizánětlivé účinky. V laboratorních podmínkách na buněčných liniích nebo zvířecích modelech často zabraňují angiogenezi (tvorba nových cév zásobujících nádor živinami a kyslíkem). Pokud nepůsobí proti nádoru samotné látky obsažené v potravině, bývají v ní přítomny v latentním stadiu a aktivují se při jejich konzumaci kousáním, drcením, třením, tepelnou úpravou nebo působením kyselin a enzymů a podobně. Kouzlo potravin je v tom, že látky v nich obsažené často účinkují v synergii = součinnosti a samostatně účinné nejsou. Zatím žádné klinické studie nepotvrdily, že určitá potravina jednoznačně zabrání nádorovému bujení, ale v rámci pestrosti stravy a osobní zodpovědnosti je vhodné využít jejich, byť třeba jen předpokládaného potenciálu.
Čím je potenciál potraviny nebo byliny větší, tím se také může více ovlivňovat s léky nebo jinými potravinami a doplňky stravy. U potraviny konzumované v běžně užívaném množství by neměly komplikace nastávat. Ne každá potravina, která má potenciál být zdraví prospěšná – musí být vhodná pro každého.