Ketogenní dieta

Jde o režim, který se v alternativní medicíně občas používá k léčbě již rozvinutého nádorového onemocnění.

Princip: princip fungování u jednotlivých onemocnění není zcela znám, ale obecně je využíváno působení ketonů v organismu při nízkém příjmu sacharidů. Ketogenní dieta původně vznikla a dodnes se používá jako léčebná procedura při některých typech farmakorezistentní epilepsie. V populaci je známá jako dieta redukční. Některá pracoviště jí zkoušejí zavádět jako léčbu u diabetiků nebo jako léčbu nádorového onemocnění. U onkologických pacientů se využívá teorie tzv. Warburgova efektu, který pracuje s tezí, že nádorové buňky obvykle významně hromadí glukózu.

Složení: dietní režimy pro redukci obsahují vysoké procento bílkovin a malé procento tuků a sacharidů. Léčebné režimy obsahují dostatek bílkovin, zvýšené procento tuků (60-70%), snížené procento sacharidů (cca 10%-15%)

Výhody diety při léčně nádorů: zjistilo se, že vysoká hladina glukózy koreluje u glioblastomu s kratší dobou přežití a naopak nižší hladiny glukózy mají zřejmě pozitivní vliv na délku přežití.

Nevýhody: často vede k hypercholesterolemii. Nevhodně nastavená ketogenní dieta může vést k hypoglykemiím, tvorbě ledvinových kamenů a poruše acidobazické rovnováhy, což je životu nebezpečný stav. Warburgův efekt neplatí pro všechny nádory.

Speciální upozornění: nasazení ketogenní diety, jako podpory onkologické léčby bez odborného nutričního vedení, je nebezpečné.

Souhrn: Ketogenní dieta u nádorových onemocnění není účinná jako léčba, ale zdá se, že může dosáhnout zpomalení postupu nemoci. Je otevřenou otázkou, jak bude fungovat spojení ketogenní diety s dalšími léčebnými postupy. Je třeba provést další výzkum.