Jde o režim, který se v alternativní medicíně občas používá k léčbě již rozvinutého nádorového onemocnění.
Dr. Budwigová vyvinula dietu na základě hypotézy, že rakovina je způsobena sníženým vychytáváním kyslíku buněčnými membránami, při nedostatku omega-3 mastných kyselin.
Princip: Tvaroh, cottage sýr, kefír nebo jogurt se smíchá se lněným olejem. V poměru 1 díl oleje a 3 díly tvarohu nebo jeden díl oleje a 9 dílů jogurtu + 2-5 lžic čerstvě mletých semínek lněných semínek. Může se přidat špetka kayenského pepře, případně dalších bylinek. Tato směs se jí několikrát denně. Navíc se mohou konzumovat čerstvé ovoce, zelenina a ovocné šťávy. V průběhu terapie je vhodné být často na slunci.
Výhody: dnes již je vědecky prokázáno, že polynenasycené mastné kyseliny, působí protinádorově. Zvýšená konzumace ovoce a zeleniny je obecně zdraví prospěšná.
Nevýhody: Nadměrný příjem nenasycených mastných kyselin může způsobit krvácivé stavy (3), obzvlášť v kombinaci s některými léky (viz omega 3 MK). Jednostranně zaměřená strava zvyšuje riziko nutriční deficitů některých látek. Zvýšená konzumace lněných semínek je spojena s častým výskytem gastrointestinální potíží – bolest břicha, nadýmání, zácpa nebo naopak časté vyprazdňování. Pacienti doktorky Budwigové údajně často odmítali klasickou onkologickou léčbu, což je považováno za nebezpečné. Nahrazování přiměřeného slunění návštěvou solárií může být nebezpečné.
Souhrn: Neexistuje žádná velká, relevantní studie, prokazující účinnost tohoto režimu pro léčbu nádorových onemocnění. Lněné semínko má slabé estrogenní účinky, pacienti s hormonálně senzitivní rakovinou ho nesmí přijímat ve vysokém množství.