Raw food – syrová strava

Zastánci tohoto směru propagují konzumaci potravin i nápojů v co nejpůvodnější podobě, bez tepelné úpravy. Tak má strava obsahovat aktivní enzymy ozdravující tělo. Potraviny upravené teplotou nad 45°C jsou “mrtvé”.

Princip: potraviny se jedí syrové, čerstvé, nebo ohřáté na maximálně 42-45 °C. Jde převážně o vegetariánskou až veganskou a vitariánskou výživu. Hlavními složkami syrové stravy je ovoce a zelenina, ořechy a semínka, naklíčené luštěniny, obiloviny, mořské řasy a čerstvé kokosové mléko. Možností úpravy je nakličování semínek, obilovin a luštěnin, odšťavňování ovoce a zeleniny, namáčení ořechů a semínek, mixování a vysoušení za pomocí tzv. dehydrátoru, který šetrně odstraňuje vodu z potravin. Umírnění konzumenti RW zařazují i med a čerstvý sýr.

Výhody – nižší obsah tuků, sodíku a cholesterolu. Zvýšený obsah draslíku, hořčíku, vlákniny a kyseliny listové. Obsahuje málo aditiv, trans nenasycených mastných kyselin a přidaných cukrů. Většinou vede k redukce hmotnosti a nárůst příjmu vlákniny. Ukazuje na nadbytek zpracovaného, průmyslově upraveného jídla a nedostatek čerstvých plodin v našich jídelníčcích.

Nevýhody: často energeticky nevyrovnaná, živinami nedostatečná výživa. Hrozí nedostatek vitamínu B12, nižší obsah energie, bílkovin, vápníku, omega 3 mastných kyselin. Může docházet ke snížení vstřebávání některých živin, jako na příklad lykopen a karotenoidy. Vysoký příjem vlákniny může způsobovat zažívací obtíže a měnit vstřebávání léků. Při dlouhodobější konzumaci se objevuje zvýšená hladina homocysteinu a snížení HDL cholesterolu v krvi. U oslabených jedinců a starších lidí může být problémem vyšší náročnost trávení. I u zdravých jedinců, dlouhodobě se živící RW je častá podváha, 43% žen má částečnou či úplnou amenorrhoeu (ztrátu menses). Otázkou je i to, přinášejí-li všechny enzymy nějaký užitek v oblasti zdraví, nebo by byly výhodné pouze pro klíčící rostlinu. Některé potraviny obsahují přirozené antinutrienty (nežádoucí sekundární rostlinné látky), které odstraňuje tepelná úprava a fermentace (př.: luštěniny, sója) Syrová strava může obsahovat více přirozených obranných látek rostliny, což může vést k alergiím, některé složky jsou nevyužitelné (resveratrol). Některé dlouhodobé tradiční alternativní směry (př. TČM) uvádí, že RW ochlazuje, a mimo horké letní dny organismus vyčerpává.

Souhrn:  Zastánci tohoto stylu stravování tvrdí, že napodobuje přirozenost stravy našich předků. Já tvrdím, že jde o styl stravování, který si můžeme dovolit jen proto, že žijeme v blahobytu. Tolik ořechů a výrobků z nich, tolik medu nebo cukrových sirupů, ani ovoce naši předkové zcela jistě k dispozici po celý rok neměli. Tímto stylem se dají zajistit potřebné živiny, pokud se dodržuje v umírněné formě, s průběžným doplněním vitamínu B12 a konzumují se velké objemy stravy. Není vhodný pro lidi alergické na ořechy a med. Nedoporučuji ho dětem, ani starším lidem a rozhodně ne onkologicky nemocným pacientům.