Makrobiotika

Protože se zaměňuje se stravováním u tradiční čínské medicíny, přikládá se makrobiotice síla a moudrost vyzkoušené tradice. Jde však o mladý styl stravování, který byl formulován až okolo roku 1950 japonským filozofem Oshawou. V ČR je asi největší současnou propagátorkou Ing. Jarmila Průchová.

Princip: základem života je harmonie energií jin a jang. Každá potravina patří do jedné ze skupin. Pokud je rovnováha narušena, dochází k zhoršení vnitřního prostředí organismu s možným následkem rakovinného bujení. Rovnováhu narušuje přejídání, nevhodně složená a vařená strava, bohatá na kyseliny. Jídla bohatá na kyseliny jsou maso, vejce, drůbež, mléko a mléčné výrobky, živočišné tuky, oleje a průmyslově upravované potraviny.  Tedy až na poslední, základní položky racionálního stravování. Potraviny mají pocházet z pásma, nejlépe i oblasti, kde žijete a odpovídat příslušnému ročnímu období. Vylučuje konzervy, tropické ovoce a mražené potraviny, potraviny chemicky ošetřené, rafinované, různé polotovary. Potraviny by měly být BIO. Základem zdravé stravy jsou nekyselé potraviny –  zelenina, obilniny a luštěniny vařené s řasami Kombu, občas trochu ovoce. Zelenina má být ke každému jídlu, nejlépe vařená, občas jako salát nebo kvašená (picles). Jako zdroj soli a chuti se používají sójové omáčky shoyu a tamari, miso, gomasio, mořské řasy, umeocet.

Strava se smí upravovat jen určitým způsobem a smí být jen v určitém zastoupení na talíři. Důležité je pomalé jezení s důkladným kousáním. Ortodoxní makrobiotika má 11 stupňů (-3 až +7), kdy od zásad zdravé výživy, přes postupné vylučovaní jednotlivých potravin, dojde až ke konzumaci zrnin a minimálnímu množství vody. Příznivci makrobiotiky přinášejí důkazy o zastavení až remisi nádorového bujení u pacientů, kterým klasická západní medicína již nenabízela žádnou naději. Výzkumy jsou však na jednotlivcích nebo malých skupinách a vědecky neuznané. Sami makrobiotici se ne zcela vždy shodnou na tom, jaká potravina má jaké energetické působení.

Výhody: makrobiotika středních stupňů snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny, obsahuje hodně vlákniny, bioflavonoidů, vitamínů, minerálních látek a antioxidantů. Klade důraz na přirozenost konzumace, klid při jídle a meditativní styl života s důrazem na vhodný pohyb a správné dýchání.

Nevýhody: Praxí u akutně nemocných je rychlá, nepřirozená a naprostá změna charakteru jídelníčku, protože na pomalý přechod v rámci celkového životního stylu není čas.  Vyloučení většiny tradičních západoevropských potravin a důraz na specifické kuchyňské postupy může vést k přílišnému zatížení zažívacího traktu, až poškození organismu. Taková strava má minimální obsah tuku a jednodušších sacharidů, kvalitních bílkovin a nedostatek vitamínu B12.

Souhrn: Přísné principy makrobiotiky musí být pojímané jako součást stylu života. V přísnějších formách jde o rizikový způsob stravování i pro zdravou populaci. U dětí ve vývinu dochází ke změně růstových křivek. Přistoupení rovnou k extrémním stupňům, v rizikovém stavu organismu je nebezpečné. Klasická nutriční terapie hrozící malnutrice je v přímém rozporu s teorií makrobiotiky. Pro pacienta s nádorovým onemocněním v léčbě není vhodná.