Rybí tuk
Jednou z látek , které musí člověk získávat z vnějších zdrojů jsou omega 3 mastné kyseliny (EPA
– eikosapentaenová kyselina a DHA – dokosahexaenová kyselina). Pomáhají v těle snižovat zánětlivé procesy, zlepšovat imunitu, udržovat dobrou elasticitu cév.
Jejich dostatečné množství se dá získat z ryb, které se živí fytoplanktonem, jako jsou losos, makrela, sleď, sardinky a tuňák. Sladkovodní ryby obsahují malé procento omega-3 mastných kyselin, pokud nejsou krmeny směsí obohacenou o omega-3 mastné kyseliny.
U onkologických onemocnění se používá rybí tuk proti rozvoji nádorové kachexie u pacientů, kteří mají v těle zánět (chronicky zvýšené CRP). Pokud se má doplnit stravou, je třeba zkonzumovat 10 – 12 g čistého rybího tuku denně.
Celkově je jako zdroj omega 3 mastných kyselin doporučován rybí tuk pro prevenci a léčbu kardiovaskulárních onemocnění. Prokázané účinky EPA a DHA na snížení rizika kardiovaskulárního onemocnění vedly k stanovení doporučení:
- V primární prevenci jíst minimálně 2× týdně rybí maso
- V sekundární prevenci ischemické choroby srdeční je 1 g EPA a DHA denně
- U pacientů s prokázaným kardiovaskulárním onemocněním podávat 1g EPA a DHA denně, přednostně z rybích olejů, včetně podání doplňků stravy
- U pacientů s hypertriglyceridémií podávat 2 – 4g EPA a DHA denně ve formě kapslí – doplňků stravy